RABAT
MEKNES
FES
MARAKESH
srijeda, 26. ožujka 2008.
subota, 15. ožujka 2008.
Morocco
Ako su vam istarski i slavonski pejsaži lijepi, pomnožite to sa pet i imate Maroko. U ovo doba godine je posebno zelen, a moj jadni fotić nije uspio registrirati sve te različite nijanse koje sam dosad vidio samo u kutiji sa Talens akvarelima. Sad mi je jasno zašto je Maroko, a ne hrvatski raj, toliko privlačio francuske slikare.
Tura «Kraljevski gradovi» pokrila je samo sjeverni dio zemlje, Saharu ovaj put nisam vidio.
Ono «kraljevski» zvuči kao da su tamo odsjedali francuski ili španjolski kraljevi, ili turski sultani. Ali, jok, ni Turci ni ostali nisu ih pokorili, imali su svoje kraljeve-sultane. Sada vlada Hasan drugi, sin Muhameda šestog (potomak prorokovog zeta, naravno).
Arapi su došli u stoljeću sedmom, prešli i u Španjolsku i ostali tamo nekoliko stotina godina. Donijeli su kulturu u barbarsku Europu, ali su ih postepeno izbacili (rekonkvista, inkvizicija) pa su se povukli u Maroko. Židovi također, te naravno Berberi, kojih ima tri različite vrste.
U Maroku kuće farbaju u bijelo ili crveno, a ako treba krov, stavljaju zeleni crijep. Simbol (na zastavi i šire) im je zelena zvijezda petokraka, koja simbolizira pet stupova islama. (Hm, što li je ono simbolizirala crvena petokraka?) Minaret je samo jedan, veliki i četvrtasti.
Ovce, konji i magarci su posvuda, a ima i deva i majmuna, dok su zadnje lavove ubili kraljevi u lovu prije stotinjak godina.
Imaju i planine (Atlas) gdje idu na skijanje i gdje rastu visoki cedrovi. Imaju i svoje svete ljude i gradove, jedan od njih je Mula Idriz. U taj grad ne smijete ako ste stranac, samo u predgrađu možete ručati ili kupit pokoji suvenir za neodređenu svotu eura (cjenkanje je društveno i poželjno).
MOULAY IDRISS
VOLUBILIS
CASABLANCA
Pretplati se na:
Postovi (Atom)