petak, 25. siječnja 2008.

Roberts



Škotski slikar David Roberts (1796), slavan za života, zaboravljen nakon smrti (1864), poput većine viktorijanskih slikara.
1838. godine iskrcao se u Aleksandriji, na putovanju kojim će obići (trebalo mu je osam mjeseci) Egipat i Svetu zemlju, tada dijelove turskog carstava. Zgodno, iste je godine izumljena dagerotipija, preteča današnje fotografije.
Po povratku u Englesku, nekoliko godina je prema skicama koje je napravio na putu radio litografije koje su zatim objavljene u šest zasebnih mapa. Prve tri, objavljene između 1842. i 1845. pokrile su Svetu zemlju (danas Egipat, Izrael, Palestina, Jordan, Sirija i Libanon), a druge tri (1846.- 1849.) Egipat i Nubiju. Ukupno 248 tabli.
Iako se knjige s ovim slikama gotovo ne mogu nabaviti u Evropi, na Bliskom istoku ima ih u svakoj boljoj suvenirnici. U Egiptu je neka vrst nacionalnog umjetnika – reprodukcije njegovih motiva nalaze se posvuda, pa i gotovo u svakoj hotelskoj sobi, uključujući i one na plovećim brodovima-hotelima.
Iako su i drugi umjetnici obilazili i slikali ta područja, Roberts je fakat najbolji, od preciznosti detalja do savršenih kompozicija. Jedino gdje ga je sjećanje malo «izdalo» su - hijeroglifi

Abu Simbel - FILM


Kom Ombo - Sobekov hram


Edfu - Horusov hram


Rameseum


Giza - FILM

nedjelja, 20. siječnja 2008.